I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Zakładki:
O mnie
Odłożone
Różne
Szablon autorstwa
Szablony
Tu wracam często
Zaglądam
Źródła
Projekt
czytanie
Liczniki
poniedziałek, 19 lipca 2010
Tydzień z Helen Fielding

Dziennik Bridget JonesW ramach odpoczynku zaczęłam wakacje z wystrzałową Bridget Jones. Okazała się idealnym wyborem na lipcowe upały. Kocham ją. Bawi mnie za każdym razem do łez. Dlatego przeczytałam po raz kolejny pierwszą część, ale sięgnęłam też po drugą - "W pogoni za rozumem".

Jak to bywa z książkami, których filmową wersję już widziałam, wyobraźni pozostaje niewiele pola do popisu, ale i tak Mark Darcy nie mógłby mieć innej twarzy niż Colina Firtha. A i Bridget została dobrana idealnie.

Książkę czyta się rewelacyjnie - lekko, łatwo i przyjemnie. Dla mnie ogromnym atutem są odniesienia do "Dumy i uprzedzenia" Jane Austen.  Miłosny trójkąt - Bridget, Mark i Daniel to nowoczesna wersja konstelacji - Elizabeth Benett, Pan Darcy i Pan Wikham - trudno by tego nie przeoczyć. Druga część jak najbardziej dorównuje pierwszej. A dla zainteresowanych stylem pani Fielding jest jeszcze inna jej książka, którą również polecam: "Rozbuchana wyobraźnia Olivii Joules". Oliwia jest jakby młodszą siostrą Bridget, na miarę XXI wieku. Książka pokazuje, że może zmieniły się czasy - kobiety są coraz bardziej samodzielne i samowystarczalne, ale podświadomie chcą, żeby się nimi opiekowano i dbano o nie. Oczywiście na głos żadna tego nie powie. ;)

Helen Fielding 2