I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Poczwarka" Dorota Terakowska

PoczwarkaJuż nie raz czytałam książki Terakowskiej i nigdy się nie zawiodłam, tym razem też nie. "Poczwarka" to historia młodego, szczęśliwego małżeństwa. Ich życie skłąda się z samych sukcesów, są młodzi, maję dobre posady, pięniądze, piękny dom a do szczęścia brakuje im jeszcze dziecka. I włśnie w chwili realizacji tego marzenia ich poznajemy. Niestety, dziecko, które przychodzi na świat nie pasuje do życia, które sobie zaplanowali. Dziewczynka cierpi na mongolizm i zarówno Ewie jak i Adamowi w chwili diagnozy wali się starannie zbudowany świat. Jedno zrzuca winę na drugie, myślą o porzuceniu dziecka. Czy będą w stanie odnaleźć w Myszce pięknego motyle, który tkwi pod osłoną ociężałego kokonu?

"Zrozumiał, że ta mała, ułomna istoia ma takie same potrzeby jak wszyscy, że może czuć to samo, choć inaczej, że może czuć mocniej, lecz skorupa jej kalekiego ciałą niewoli ją tak, jak poczwarka więzi w sobie motyla; tyle, że każdy motyl kiedyś wyleci - ten zaś skryty w ciele Myszki, nie uleci nigdy."

Mnie ta historia bardzo wzruszyła. Może ktoś powie, że to banalne grać na uczuciach czytelnika za pomocą małego chorego dziecka, mimo to warto sięgnąć po tą powieść, ponieważ stawia ona bardzo ważne pytania - jacy tak właściwie jesteśmy? wspieramy wprawdzie akcje charytatywne, niby leży nam na sercu los małych, biednych dzieci, ale jacy jesteśmy wobec nich w rzeczywistości? co gdyby to nam przydarzyła się taka historia? Pytania trywialne, ale okazuje się, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka, jaka chcielibyśmy żeby była. Czy nie odwracamy oczu? Nie przełączamy kanału w telewizji, kiedy pokazują niepełnosprawnych? Czy nie pomagamy 'na odczep się?

A co gdyby świat był pozbawiony ułomnych ludzi, a wypełniony idealnymi, z góry zaplanowanymi ludźmi? - Takie myśli krążą po głowie Adama. Pachnie mi to czymś znanym już z historii, a wdrażanie takich pomysłów nigdy nie kończyło się za dobrze. Ale czy my sami właśnie takiego idealnego świata sobie nie kreujemy?

Zdecydowanie polecam bo to piękna, wielowymiarowa historia - o ludziach, o Bogu, o miłości, o rodzinie...

poniedziałek, 25 października 2010, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
hiliko
2010/10/25 18:52:17
Doskonale ujęłaś istotę tej książki. "Poczwarka" strasznie mi się podobała i faktycznie - zagrała na uczuciach, aczkolwiek nie uważam, aby było to celowe zagranie autorki. Pozdrawiam.
-
anhelli-anhelli
2010/10/26 18:50:14
Ja również byłam zachwycona tą książką. To pierwsza książka pani Terakowskiej, którą przeczytałam, mam więc do niej sentymentalny stosunek. Czytałam ją na początku studiów, poleciła mi ją dobra znajoma. Rozmarzyłam się :)

Pozdrawiam serdecznie :)