I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Dziewczyna z zapałkami" A. Janko

Dziewczyna z zapałkamiTo książka od której nie sposób się oderwać. Bohaterką jest kobieta w średnik wieku, która z perspektywy lat opowiada o swojej przeszłości, o dzieciństwie, pierwszych miłościach, o "tym jedynym", o małżeństwie, dzieciach, życiu rodzinnym.. Opowieść snuje w formie  wspomnień, a jak to z pamięcią bywa, poszczególne obrazy są fragmentaryczne i nie są uporządkowane chronologicznie.

"Gdy przewracam kartki wstecz i odczytuję te swoje zapiski, to jakbym zapalała zapałki w ciemności. Obrazki, scenki z życia wyłaniają się z mroku na chwilę i gasną razem z wątłym płomykiem. ALe przecież są zatrzymane i znów mogę 'rozpalić' od nich swoją pamięć."

Taką historię ma za sobą zapewnie wiele współczesnych kobiet i chyba to czyni książkę wyjątkową. Zaczyna ona się tam, gdzie inne książki często się kończą - w dniu ślubu i pokazane jest w niej to, co gdzie indziej kryło by się pod utartym zwrotem "i żyli długo i szczęśliwie". Czy za tym faktycznie kryje się szczęście?

"Ten świat jest nasz.
Jest ogród, ale nie ma raju.
Jest dom, ale w sercach chaos."

Ważnym elementem tej książki jest język - piękny, poetycki, niebanalny. Wiąże się to również z tym, że bohaterka, tak jak i autorka powieści, jest poetką i próbuje w swoim codziennym życiu odnaleźć poezję i jego metafizyczny sens. Dochodzi przy tym nierzadko do głębokich prawd:

"Mówienie o przypadku we wszechświecie to zawsze efekt rozpaczy człowieka, który stanął na najbardziej wysuniętym w otchłań półwyspie rozumu i czuje koniec możliwości dalszego sięgania myślą. Poziom komplikacji struktury i działania świata jest zdecydowanie ponad ludzką miarę. To dlatego stworzyliśmy Boga, który wszystko wie. Ktoś musi!"

"Ale od złych słów, które się usłyszało, nie można sie uratować, choć tak bardzo by się chciało."

czwartek, 02 września 2010, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
izusr
2010/09/06 18:45:28
Książka Janko od dawna już gości na mojej liście, może niedługo się za nią zabiorę :)

Jeśli jeszcze nie brałaś udziału (przepraszam, gubię się już w tym kto brał a kto nie), to zapraszam do blogowej zabawy :)
czytadelko.blox.pl/2010/09/10-rzeczy-ktore-lubie.html
-
ju.k
2010/09/13 14:28:26
Mnie również urzekła książka Anny Janko. Język rzeczywiście piękny, z tego co pamiętam przeczytałam ją w jeden dzień, nie mogąc się nijak od niej oderwać ;) Ciekawe, czy ta pani pokusi się jeszcze o jakąś publikacje, mam nadzieję, że tak. Pozdrawiam