I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Święto Kozła" Mario Vargas Llosa

Święto kozła

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i myślę, że nie ostatnie. Taka literatura bardzo do mnie przemawia. Wycinek z historii kraju, którego w ogóle nie znam. Mistrzowska konstrukcja i styl sprawiają, że książka trzyma w napięciu i "dobrze się czyta".

Ostatnie dni władzy dyktatora Dominikany Trujilo poznajemy z trzech różnych perspektyw. W kolejnych rozdziałach widzimy na przemian: samego dyktotora - ostatni dzień jego żydzia, Uranię - córkę jednego z jego bliskich współpracowników, która po latach wraca na Dominikanę, by spotkać się z ojcem i opowiedzieć swoją historię oraz zamachowców czekających na przyjazd Dobroczyńcy, aby przeprowadzić zamach.

Książka nie należy jednak do najłatwiejszych lektur. Brak ciągłości wydarzeń wymaga od czytelnika dużej koncentracji i wysiłku, który jednak nie idzie na marne. Mnie najbardziej poruszyłą historia Uranii i pod koniec z niecierpliwością czekałam na jej dokończenie.

*Varlas Llosa, M.: "Święto Kozła", Kraków: Znak, 2009.

wtorek, 20 kwietnia 2010, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
izusr
2010/04/20 20:41:47
Ja czytałam tylko jego "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" i właśnie ta konieczność ciągłej koncentracji strasznie mnie podczas czytania wymęczyła.
-
ju.k
2010/04/20 21:12:10
Bardzo jestem ciekawa jego twórczości :) A ponieważ namnożyło się jego książek na księgarskich półkach myślę, że w końcu znajdę czas i zabiorę się za lekturę którejś z nich. Jeszcze te wspaniałe okładki, eh cudne są ;)
-
edith26
2010/04/20 23:52:57
Polecam "Ciotka Julia i skryba", mi się osobiście bardzo podobała. "Święto kozła" też jest bardzo dobra książką, ciężkawa momentami ale trzeba to docenić. Czytałam też "Pantaleon i wizytantki", także niezła książka. I oczywiście szata graficzna całego wydania. Piękna.
-
ka-milla
2010/04/21 00:09:27
co do szaty graficznej jak najbardziej się zgadzam, o wiele przyjemniej czyta się ładne książki:) izusr - zgadzam się co do koncentracji, miałam tu czasem momenty, kiedy po dłuższej przerwie wracałam do książki i nie wiedziałam co się dzieje ;)
-
karolina_kozlowska
2010/07/18 20:00:03
Polecam "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki". Mnie bardzo się ta książka podobała.