I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Sercątko" Hertha Mueller

SercątkoPomyślałam sobie, że jako przyszłej germanistce, warto było by mi znać najnowszą niemiecką Noblistkę. Jakiś czas temu zaczęłam nadrabiać zaległości w literaturze światowej, tą niemiecką trochę zaniedbując, dlatego z ciekawością sięgnęłam po "Sercątko". Spodobał mi się tytuł i ciekawy pomysł pani Buras na przetłumaczenie go, więc niewiele myśląc wypożyczyłam książkę. Nie miałam pojęcia z czym się zetknę, szczerze mówiąc nazwisko mi nic nie mówiło. No i trach...

Poważny temat, dramatczna historia bohaterki, z tego co się orientuję książka zawiera przede wszystkim autobiograficzne wątki. Młoda dziewczyna, stdentka, córka SS-mana żyjąca w Ruminii w czasach dyktatury. Prześladowania, przesłuchania, śledzenie, zwolnienia z pracy... Życie w ciągłym strachu przed aresztowaniem, ciągłe grożenie utratą życia. O tej książce wiele można powiedzieć, ale na pewno nie to, że skłania do optymizmu. Czytając cały czas maiałam wrażenie, że za chwilę może stać się najgorsze. Swojego rodzaju "odskocznię" od nieprzyjaznej codzienności stanowić by mogły wspomnienia z dzieciństwa, czy opowieści o życiu rodziny bohaterki na wsi - jednak u te nie są wesołe. Podoba mi się, że autorka buduje bardzo przemyślane paralele pomiędzy światem wspomnień a codziennością.

Książkę czyta się szybko, ale na pewno nie łatwo. Na pewno warto poświęcić jej więcej czasu, niż ja teraz jestem w stanie.

"Kiedy milczymy - powiedział Edgar - stajemy się nieprzyjemni, kiedy milczymy - śmieszni."

*Mueller Hertha, Sercątko. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2003.

niedziela, 06 grudnia 2009, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
agawa79
2009/12/06 19:37:27
Dopisuję zatem do listy. Jeśli chodzi o mocne wrażenia literackie, to aktualnie czuję się jak narkoman, któremu potrzebne są coraz większe dawki, żeby coś w ogóle poczuł. Myślę, że Mueller mi podpasuje pod tym względem.