I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Zabić drozda" Harper Lee

Zabić drozda

W ramach nadrabiania zaległości z dzieciństwa sięgnęłam po "Zabić drozda", bo czasem dobrze jest spojrzeć na świat oczami dziecka. Skaut i Jem żyją w małym amerykańskim mieście, wychowuje ich ojciec, który jest prawnikiem. Sprawa, której się podejmuje - obrona czarnoskórego - budzi w lokalnym środowisku duże kontrowersje. Mimo, że dzieje się to w latach 30., to problem nadal jest aktualny. Na szczęście tak wtedy, tak i dziś dla dzieci te podziały nie grają roli. Dla nich o człowieku nie świadczy to, jaki się urodził, biały czy czarny, kobieta czy mężczyzna, bogaty czy biedny, lepiej czy gorzej urodzony, dla nich "istnieje tylko jeden rodzaj ludzi. Ludzie." I to napawa nadzieją.

"Strąć tyle sójek ile dusza zapragnie, jeśli uda ci się trafić, ale pamiętaj, że grzechem jest zabić drozda. (...) Drozdy nie robią nam nic złego, tworzą jedynie muzykę, która cieszy nasze uszy. Nie wyjadają nam plonów z ogrodu, nie gniazdują w zebranej kukurydzy, nie robią absolutnie nic poza jedną rzeczą: śpiewają nam z głębi serca. I dlatego zabić drozda to grzech"

*Lee, Harper; "Zabić drozda", Warszawa 2008.

 

piątek, 16 października 2009, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
clevera
2009/10/17 23:19:53
Też przeczytałam ja w ramach "nadrabiania zaległości" z klasyki. Podobała mi się.:))
-
ju.k
2009/10/18 17:22:07
U mnie wciąż w kolejce ;) Już wiele razy czytałam, że zdecydowanie warto po nią siegnąć. W ogóle bardzo fajnie dobierasz lektury ! Pozdrawiam
-
ka-milla
2009/10/19 21:55:29
dziękuję! staram się;)