I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Księżyc nad Zakopanem" Maria Nurowska

Księzyc nad Zakopanem

Ostatnio będąc w bibliotece postanowiłam sięgnąć po literaturę polską, a, że raczej się na niej nie znam, musiałam losować. Z Terakowską się udało, z panią Nurowską już trochę mniej, myślałam, że trafię na powieść, ale książka "Księżyc nad Zakopanem" okazała się autobiografią autorki. Wolę poznawać pisarzy przez ich powieści, ale skoro już miałam w domu "Księżyc...", to doczytałam go do końca.

Historia życia pisarki ściśle wiąże się z domami, w których mieszkała, a było ich naprawdę sporo. Pani Nurowska to odważna kobieta, która nie boi się ryzyka, wierzy swojej intuicji, mimo że ta nieraz ją zawiodła, nie poddaje się i na kolejnym zakręcie, ryzykuje znowu i... kupuje kolejny dom;) Mieszkała w wielu, ale żaden z nich nie okazał się prawdziwym domem. Smutne to.

Ciekawe życie to i ciekawa opowieść o nim, gdzieś  na drugim planie pojawia się wielu znanych Polaków (Stachura, Osiecka, Kieślowski, Michnik, pułkownik Kukliński). Nie czytało się tego źle, ale szkoda, że nie trafiłam, na jakąś jej powieść, tak dowiedziałam się mnóstwo szczegółów z jej życia a nadal nie wiem jeszcze jaką jest pisarką, ani co pisze. Może następnym razem.

środa, 07 października 2009, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
cedroo
2009/10/13 14:07:28
Niemiecki taniec... taki jest chyba tytuł ksiązki tej pisarki, którą czytałem i była to bardzo satysfakcjonująca lektura. Oczywiscie w ramach wybranej przez Nurowską konwencji
-
ka-milla
2009/10/13 23:08:30
trudno mi tu oceniać bo nie znam jeszcze jej 'konwencji' i szczerze mówiąc nie wiem, czy chcę ją poznać, ta autobiografia trochę mnie rozczarowała, chociaż może fajnie byłaby wiedzieć skąd ten jej sukces za zachodnią granicą
-
cedroo
2009/10/14 09:09:35
Nie wiedziałem, że Nurowska odniosła sukces za zachodnią granicą. Ja bym jej konwencję nazwał takim skrzyżowaniem powieści historycznych (Głównie 2 wojna światowa) z taką prozą kobiecą w sensie romansowość i obyczajowość. Ale wiesz, jak się kupi to, to jej książki czyta się całkiem, całkiem dobrze.
Chociaż tak na serio czytałem je naprawdę naprawdę dawno temu. ;-)