I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Duma i uprzedzenieTo moja druga już po "Mansfield Park"  w ostatnim czasie podróż w świat Jane Austen i pierwsza od wielu lat noc zarwana przez książkę - dobrze, że jeszcze mam wakacje. Niby nie ma w tej powieści nic nowego - typowy dla Austen monotonny przebieg akcji, bale, obiady, wizyty, rozmowy..., a jednak wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się oderwać aż do 3 w nocy. Tym razem ujął mnie wspaniały kwiecisty język, który na dłuższą metę byłby na pewno męczący, ale nie w wykonaniu Jane Austen, w polskiej wersji jest to w dużej mierze zasługa pani tłumacz.

Trudno ukryć, że jest to świat, w którym rządzą koneksje, znajomości i pieniądze - każdy bohater ma niemal napisane na czole, co posiada i ile ma rocznego dochodu. Jednak na końcu zawsze zwyciężają szczerość, mądrość i skromność.

Swoją drogą ciekawi mnie, na czym oni zarabiają te pieniądze? Rzadko mówi się tu o jakiejkolwiek pracy. Ojciec całe dnie spędza w bibliotece, panny w salonie czytają, haftują, śpiewają, grają na klawikordzie albo w karty, natomiast ludzie, którzy trudnią się handlem są traktowani jak gorsza kategoria. Żeby wczuć się w nastrój tej książki należy jednak zapomnieć o sprawach tak przyziemnych;)

 

piątek, 04 września 2009, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
montgomerry
2009/09/04 14:40:11
Kiedy pierwszy rz czytałam książkę lata temu, to zasiedziałam się do 4.00 rano:) Od tamtej pory lubię do niej wracać, po za tym ekranizacja jej serial z 1995 roku jest niczego sobie:) Pozdrawiam
-
abiela
2009/09/04 15:07:39
Kamillo wysłałam Ci już dawno zaproszenie do Noblistów na adres gazetowy, bo niestety nie wiem jakiego normalnie używasz?