I have always imagined that paradise will be a kind of library. - Jorge Luis Borges
Liczniki
Blog > Komentarze do wpisu
"Folwark zwierzęcy" George Orwell

Folwark zwierzęcy

To kolejna książka mająca na celu uzupełnienie braków ze szkoły. Niedawno przeczytałam "Rok 1984", o czym napiszę później, i skłoniło mnie to do sięgnięcia po inną książkę tego autora. No i nie żałuję. Nie mogłam się oderwać od tej książeczki. To jest rodzaj literatury, który ostatnimi czasy naprawdę mnie fascynuje. Uważam, że autor faktycznie osiągnął zamierzony cel - stworzyć zrozumiały obraz komunizmu.

Na przykładzie małej farmy udało mu się pokazać mechanizmy rządzące tym systemem politycznym - od powstania, aż po rozpad, zdradę wszelkich ideałów. Początkowo zwierzętom bez człowieka jest znacznie lepiej, ale stopniowo jego rolę zajmują rządzące w tym małym społeczeństwie świnie, podczas, gdy pozostałym zwierzętom żyje się coraz gorzej, a "wolność", którą się cieszą staje się jedynie nic nieznaczącym hasłem.

Oczywiście przypadł mi do gustu dość ciekawy pomysł obsadzenia świń w rolach komunistów. Szkoda, że nikt nie kazał nam przeczytać tej książki w liceum, bo naprawdę pomaga ona zrozumieć choć trochę ten dziwny system, który panował w Polsce całkiem niedawno.

"Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt nie mógł już się połapać, kto jest kim"

wtorek, 18 sierpnia 2009, ka-milla

Polecane wpisy

Komentarze
arktyczna
2009/08/18 21:00:54
my na szczęście omawialiśmy "Folwark..." w LO. cudeńko. co Jane Austen to też oglądnęłam prawie wszystkie ekranizacje i czytam książki które wpadną mi w ręce. jest w tym pewien urok i magia, mimo że akcja rzadko zaskakuje.
-
piounek
2009/08/18 21:08:46
Obie pozycje wykorzystałem na maturze w LO - efekt - maksymalna ocena:D
-
ju.k
2009/08/19 15:12:55
Niestety, wiele wartościowych pozycji pomija się w szkole. Ale może to i lepiej, przynajmniej sięgną po nią osoby naprawdę zainteresowane tematem, bez zbędnego użalania się nad przymusem lektury ;)